חשוב לדעת

חשוב לדעת

כידוע, ארצות הברית היא מדינה שכדי להכנס אליה נדרשת ויזה. לא רק זאת, בהגיעכם לשערי ארצות הברית ימתין לכם נציג מהמשרד לבטחון פנים ושירותי ההגירה האמריקניים ובסמכותו לא לאפשר לכם אפילו להכנס לתחומי אצות הברית. קיימים סוגים רבים של ויזות לארצות הברית, החל מאלו הפופולאריות שהן ויזה לתיירים וויזה לעסקים, וכן ויזות לאנשי דת, ספורטאים ואמנים, סטודנטים, חילופי מבקרים ועוד. בכל מצב חשוב להמתין לקבלת הויזה טרם תכנון הנסיעה.

מה צריך לדעת

נציגי שגרירות ארצות הברית בישראל רשאים להפעיל את שיקול דעתם בכל בקשה ופנייה לקבלת ויזה. הם יכולים לבקש הוכחות וטפסים נוספים שיידרשו לכם כמה ימים ואלי יותר, להמציא אותם, ויכלים להתנות את מתן הויזה באישורים אלו. לכן, ההמלצה היא לא לתכנן תוכניות או לרכוש כרטיסי טיסה לארצות הברית לפני שקיבלתם אישור סופי והויזה הונפקה על גבי דרכונכם.

עוד חשוב לדעת כי במידה והצהרתם הצהרה שקרית, הגשתם מסמכים שאמיתותם מוטלת בספק או מסרתם נתונים שגויים על גבי טופס הבקשה לויזה, לא רק שלא תקבלו את הויזה, אלא תסומנו  בשגרירות ולא תוכלו לקבל אותה לעולם.

נתונים נוספים שכדאי לדעת טרם הגשת בקשה לויזה לארצות הברית: אם אתם מתחת לגיל ארבע עשרה או מעל לגיל שבעים ותשע שנים, אין דרישה מכם להגיע לראיון אישי בבקשה לויזה. הורים לילדים מתחת לגיל ארבע עשרה יוכלו לעשות זאת בשמם, ואותו הדבר תקף לילדים או לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של מבוגרים מעל גיל שבעים ותשע. אוכלוסיה זו פטורה מהגעה וניתן להגיש את המסמכים והבקשה לויזה בשמם, בעת מעמד הראיון האישי שנקבע לכם. יחד עם זאת, הקונסול האמריקני רשאי להפעיל שיקול דעת, ואם ימצא לנכון, ביכולתו לזמן לראיון גם אוכלוסיה פטורה זו.

מקרים דחופים עיכוב בהנפקת ויזה

על פי רוב, כבר במעמד הראיון האישי תקבלו תשובה בעל פה בדבר אישור או סירוב בקשתכם לקבל ויזה לארצות הברית. את הדרכון החתום תקבלו לאחר כשבוע בדואר. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם לא התקבל סירוב אך לא ניתן להמשיך ולדון בבקשה לפני קבלת מסמכים נוספים והפעלת תהליכים נוספים. הדבר תקף לגבי מועמדים שיש להם עבר פלילי או היו נתונים במעצר, אזרחים אשר בעברם הפרו חוקי הגירה , כלומר שהו בארצות הברית בצורה בלתי חוקית, מועמדים שיש להם רקע מדעי, וגם נסיבות בירוקרטיות למיניהן.

במצבים כגון אלו תקבלו מהקונסול מידע והנחיות בדבר הטפסים והאישורים הנדרשים להמשך הדיון בבקשתכם. המצבים השכיחים ביותר הדורשים עיון נוסף בבקשה הינם מעצרים או הפרות של חוקי הגירה. במקרים אלו, אזרחים אשר נעצרו בעבר, הן בישראל והן בארצות הברית, או שהו בה באופן בלתי חוקית, נדרשים להבאת מסמכים הקשורים לתקופה בה הייתם עצורים או שהיתם באופן בלתי חוקי על מנת לנסות ולקדם את הבקשה לויזה. זכרו כי חובת ההוכחה מוטלת עליכם וכי הקונסול רשאי להפעיל את שיקול דעתו בכל מתן אישור או סירוב.