ויזת סטודנט (M/F)

ויזת סטודנט (M/F)ויזת סטודנט היא אותה אשרה אשר ניתנת על ידי שגרירות ארצות הברית לנתינים זרים אשר התקבלו ללימודים באוניברסיטה, מכללה או מוסד אקדמאי גבוה אחר בארה"ב ומאפשרת להם לשהות בארה"ב בצורה חוקית למטרת לימודים. יש לקחת בחשבון כי פרוצדורת בקשת ויזת סטודנט משתנה ממדינה למדינה. מאמר זה יציג בפניכם את התהליך הנהוג לאשרת סטודנט בארצות הברית. ויזת סטודנט מקנה לסטודנט הזר את רוב הזכויות אשר מגיעות לסטודנטים האמריקאים.

סוגים שונים של ויזת סטודנט

חשוב לדעת כי גם כאשר מדובר בויזה המיועדת לסטודנטים יש שני סוגים שונים של ויזות:

  • אקדמאיים- הסוג הראשון מיועד לאנשים אשר מעוניינים ללמוד במוסדות אקדמאיים. כלומר, קהל היעד יכול להיות בעלי  תואר קיים או אנשים המבקשים להשלים לתואר ראשון במוסדות להשכלה גבוהה. כאן יש למלא בקשה לויזה מסוג F-1.
  • לימודים לא אקדמאיים- כאן מדובר על אשרה אשר ניתנת ללימודים במוסדות שאינם אקדמאיים, כמו למשל סמא רסקו, קורסים קצרים ועוד. כאן סוג הויזה המתאימה היא M-1.

תנאי הכרחי לקבלת ויזת סטודנט

  • אישור חובה- חשוב לדעת כי ויזה מסוג זה ניתנת אך ורק לאנשים אשר יכולים להציג אישור של המוסד האקדמאי כי הם אכן התקבלו אליו. 
  • מועד מתן ויזה- בניגוד אל ויזת תייר רגילה בו השגרירות מספחת את מדבקת הויזה בדרכון שלכם כשבועיים עד חודש מהמועד בו היא אושרה, ויזת סטודנט בדרך כלל מאושרת בסמוך למועד של תחילת שנת הלימודים בארה"ב. 
  • מוסד ברשימה- דבר חשוב נוסף אותו עליכם לדעת הוא שלא כל המוסדות מצדיקים מתן ויזה. כלומר, טרם מנסים להתקבל אל מוסד זה או אחר יש לברר מול השגרירות באם מדובר במוסד אשר נכלל ברשימת המוסדות אשר מצדיקים מתן ויזה.
  • יש לקחת בחשבון כי רוב המכללות והאוניברסיטאות בארצות הברית דורשות רמה גבוהה מאוד של הבנה, קריאה וכתיבת השפה האנגלית וכי השגרירות יכולה להחליט לספק ויזה רק לאנשים אשר לומדים מספר מסוים של שעות מדי שנת לימודים.

פרוצדורת בקשת והוצאת ויזת סטודנט

לאחר בדיקה מקפת של מוסדות הלימוד ומסלולי הלימודים, מילוי טפסי בקשה למוסד המבוקש והודעה על קבלה לאותו מוסד, מתחילים את תהליך ההוצאה של הויזה. ההמלצה היא תמיד להתחיל תהליך זה ברגע בו קיבלתם מכתב כי התקבלתם ללימודים. בשלב הזה יש לבצע את הצעדים הבאים:

  • מילוי טופס בקשה לויזה- ראשית יש לשלם אגרת קוד פין, למלא בשדה המתאים את הקוד, את הטופס ולשלוח אותו לשגרירות דרך אתר האינטרנט או הדואר.
  • תשלום אגרה- יש לשלם אגרה עבור הויזה בדואר ישראל ולשמור את אישור התשלום. בנוסף, יהיה עליכם לשלם אגרה נוספת אשר נקראת אגרת סוויס. 
  • זימון לראיון בשגרירות- לאחר תשלום האגרות תזומנו לשגרירות לראיון (יש להביא את כל המסמכים) והמראיין יחליט באם הוא מאשר לכם ויזת סטודנט. 

ויזת סטודנט (M/F)

ויזת סטודנט (F-1) או ויזת לימודים לא-אקדמיים (M-1)

לאלו המבקשים ללמוד באצות הברית חשוב שתדעו כי קיימים סוגי ויזה שונים, בהתאם לאופי הלימודים שלכם. כל מועמד ללא יוצא מן הכלל נדרש בהוכחת ידע ושליטה בשפה האנגלית, המספיקה לקיום לימודים. לחילופין, ניתן להגיש אישור מטעם המוסד הלימודי כי יסופקו לסטודנט שיעורים ללימוד השפה האנגלית. דרישה נוספת היא הוכחת יכולת כלכלית שתאפשר לכם כיסוי הוצאות הלימודים במהלך שהותכם בארצות הברית. ויזת סטודנט לא מעניקה "חסינות" מפני האפשרות לאיסור כניסה לארצות הברית על ידי נציג משרד ההגירה, ועליכם חלה חובת ההוכחה כי אין בכוונתכם להגר לארצות הברית אלא לשהות בה לצרכי לימודים בלבד. לכן, חשוב להיערך בהתאם, טרם הגשת הבקשה לויזה לצרכי לימודים.

Icon _info F1 ויזה למטרות לימודים אקדמאיים (ויזה 1-F)

ויזה זו היא למטרת לימודים אקדמיים, או לצרכי עריכת מחקר במכללה (קולג') או אוניברסיטה מוכרת בארצות הברית. בנוסף למסמכי הבקשה לויזה מסוג F1 יש להצטייד בטופס I20 מקורי מטעם המוסד האקדמי, ואשר חתום על ידיכם ועל נציג מטעם מוסד זה. כמו כן, אם אתם לומדים במסגרת חילופי סטודנטים, יהיה עליכם להגיע עם אישור תשלום של אגרת SEVIS המשולמת בבקשות אלו.

Icon _info M1 ויזה למטרות לימודים שאינם אקדמאיים (ויזהM-1)

ויזה זו משמשת למטרת לימודים שאינם אקדמיים. אלו יכולים להיות לימודים מקצועיים, בתי ספר לעסקים, לניהול וכיוצא בזה. במקרים אלו יש להגיע, בנוסף לטפסים כללים לבקשת ויזה, תמונה, דרכון ומכתב, גם עם טופס מסוג I 20 M-N שהוא מקורי (לא העתק), ניתן מטעם בית הספר או המוסד הלימודי בו אתם מתכוונים ללמוד, חתום על ידי נציג ממוסד זה ועל ידיכם. גם כאן נדרש תשלום אגרת מידע לחילופי סטודנטים – SEVIS.

יצוין כי גם אם מדובר בחידוש ויזה קיימת, יש לקבוע תור לראיון באותה המידה ולהצטייד באותם המסמכים כפי שעשיתם בפעם הראשונה. עוד יצוין כי נציגי השגרירות מטפלים בכל בקשה לגופה ובצורה אינדיבידואלית, ולעתים ישנם מצבים בהם תתבקשו להמציא מסמכים נוספים, בהתאם לשיקולך הדעת שהפעיל הנציג.

עוד נקודה חשובה לציון היא כי גם קבלת הויזה מנציגות השגרירות בארץ אין משמעה כי כניסתכם לארצות הברית מובטחת. החלטה זו נתונה בידיו של נציג משרד ההגירה, אשר הוא זה הקובע אם תכנסו לארצות הברית, ולכמה זמן.

ויזת תלמידים צעירים

 

תלמידים המעוניינים ללמוד בבתי ספר יסודיים (גן ילדים עד כיתה ח', גילאים 5-14 לערך) או בתיכון (כיתות ט'-יב') בארה"ב, נדרשים להשיג ויזה מסוג F-1 פרט למקרים יוצאי דופן (ראו בהמשך). ילדים המעוניינים ללמוד בארה"ב נדרשים להחזיק בויזה הנכונה. זיכרו שהויזה המונפקת לכם אינה מבטיחה כניסה לארה"ב. נציג ההגירה בנמל הכניסה יקבע אם אתם רשאים להיכנס לארה"ב וכמה זמן מותר לכם לשהות בה.

Icon _info Noticeשימו לב!

חוקי ארה"ב מחייבים כל מועמד לויזת מבקרים, כולל ויזת לימודים, להוכיח שאין בכוונתו להגר לארה"ב. הוריהם של תלמידים צעירים נדרשים להוכיח זאת על בסיס מצבם הכלכלי וקשריהם החברתיים לישראל. הנציגים הקונסולריים בשגרירויות ארה"ב ברחבי העולם קובעים את זכאותו של אדם לויזה באופן אינדבידואלי, כאשר כל מקרה נבחן לגופו. לאור זאת, מועמדים המבקשים את אותו סוג ויזה עשויים להישאל שאלות שונות לחלוטין ולהתבקש להציג מסמכים אחרים. מועמדים לויזה נדרשים להציג, לכל הפחות, את המסמכים הדרושים המוזכרים מטה כהוכחה לקשריהם בישראל. עם זאת, הנציגים הקונסולריים רשאים לבקש מידע או מסמכים נוספים, בהתאם לאופן בו הם מעריכים את מצבו של כל מגיש בקשה.

לימודים בביה"ס ציבורי

ילדים אינם רשאים ללמוד בביה"ס יסודי ציבורי על ויזת 1-F . הלימודים בביה"ס תיכון ציבורי על ויזת 1-F מוגבלים לשנה אחת בלבד ומותנים בכך שההורים ישלמו את המחיר המלא מראש. רישום ילד לביה"ס ציבורי כשהוא במעמד של מבקר (B2/B1) עלולה לגרום לביטול הויזה של הילד ולשלילת זכאות הוריו לויזה לצמיתות. תלמידים הלומדים בביה"ס יסודי או חטיבת ביניים פרטיים, אינם כפופים לחוק זה; תלמידים אלה רשאים ללמוד בארה"ב על בסיס ויזת F-1. חוק זה אינו חל גם על תלמידים בעלי ויזות נלוות כמו למשל F-2 , J-2 , H-4 , או L-2 , או .L-2

קיימות מגבלות מסוימות על לימודים בביה"ס ציבורי בארה"ב. אנשים המפרים את המגבלות הללו עלולים לאבד את זכאותם לקבל ויזה נוספת למשך חמש שנים. המגבלות הללו נכנסו לתוקפן ב-1 לדצמבר 1996, וניתן לעיין בהן ב: Section 625 of Public Law 104-208

תלמידים אשר לומדים בבית ספר תיכון ציבורי בארה"ב, מוגבלים ל- 12 חודשים. הגבלה זו אינה חלה על לימודים בבית ספר ציבורי לפני ה- 30 בנובמבר, 1996.

לא ניתן להנפיק ויזת F-1  לצורך לימודים בביה"ס יסודי או חטיבת ביניים ציבוריים, או לצורך תוכנית לימודים למבוגרים בעלות מימון ציבורי.

על מנת לקבל ויזת F-1 ללימודים בביה"ס ציבורי, על התלמיד להציג הוכחות לכך ששכר הלימוד שולם במלואו. כלומר, הסכום הבלתי מסובסד כפי שחושב ע"י ביה"ס. אישור התשלום יכול להופיע על טופס I-20 . הקונסוליה שומרת לעצמה את הזכות לבקש לראות את עותקי השקים שניתנו ו/או קבלות המאשרות את התשלום הדרוש.

דרישות לויזה F-1 במקרים יוצאי דופן

תלמיד שנוסע לארה"ב לתקופה קצרה, כגון במסגרת תוכנית חילופי תלמידים בת חודש אחד, חייב בויזת מבקר רגילה מסוג B1/B2 .

אם הונפקה לילדכם ויזה נלווית כגון F-2,J-2,H-4,או L-2 , משום שאתם או בני זוגכם עובדים או לומדים בארה"ב, ילדכם אינו חייב בויזת סטודנט נוספת בכדי ללמוד בביה"ס יסודי או תיכון, כל זמן שאתם נשארים במעמד סטודנט או עובד זמני.

קבלת ויזת סטודנט מסוג F-1

על מנת להשיג לילדכם ויזה מסוג 1-F , כדי שיוכל ללמוד בביה"ס יסודי או תיכון בארה"ב, גם אם אתם מחדשים ויזת סטודנט עדכנית, עליכם להגיש בקשה לויזה עבור ילדכם ולקבוע ראיון אישי כנהוג לגבי כל סוג ויזה אחרת. לצורך כך, עליכם להציג טופס B -A 20-I מקורי מבית הספר, חתום על ידי הורי הילד או האפוטרופוס החוקי שלו וע"י נציג בית הספר. בנוסף על כך, עליכם לשלם את דמי ה- SEVIS .